Våra politiker

    Kommunstyrelsen

    Ledamöter

    Johan Olsson Swanstein — Ordförande

    Kerstin Gustafsson

    Ulf Jiewertz

    Gösta Sandgren

    Ersättare

    Linda B. Ivarsson

    Ninni Markow

    Rustan Svensson

    Kommunfullmäktige

    Ledamöter

    Johan Olsson Swanstein

    Ulf Jiewertz

    Kerstin Gustafsson

    Linda Ivarsson

    Ann Elofsson

    Tony Ivarsson

    Gösta Sandgren

    Viktor Törnqvist

    Håkan Hagström

    Susanne Jung

    Ersättare

    Anette Åkesson

    Mona Källbäck

    Marie-Louise Lindén

    Gunilla Linghoff

    Christer de la Motte

    Gruppledare

    Johan Olsson Swanstein

    Utbildningsnämnden

    Ledamöter

    Susanne Jung — Vice ordförande

    Linda B. Ivarsson

    Ersättare

    Ninni Markow

    Johan Wastensson

    Ann Elofsson

    Vård- & Omsorgsnämnden

    Ledamöter

    Ulf Jiewertz — Ordförande

    Rustan Svensson

    Ersättare

    Mona Källbäck

    Gunilla Linghoff

    Irene Wickström

    Myndighetsnämnden

    Ledamöter

    Carl Lilliehöök — Ordförande

    Tony Ivarsson

    Ersättare

    Marie-Louise Lindén

    Viktor Törnqvist

    Kommunrevisionen

    Ledamöter

    Sten Wahlgren — Vice ordförande

    Christer Lindén

    Valnämnden

    Ledamöter

    Ulf Jiewertz — Vice ordförande 

    Ersättare

    Belisa Berglund

    Båstadhem AB — Styrelsen

    Ledamöter

    Jan Ahlström — Vice ordförande 

    Håkan Hagström

    Ersättare

    Anette Åkesson

    Viktor Törnqvist

    Lekmannarevisor

    Sten Wahlgren

    Representant bolagsstämma

    Johan Olsson Swanstein

    NSR — Styrelsen

    Ersättare

    Claes Wastensson 

    Representant bolagsstämma

    Johan Olsson Swanstein

    NSVA — Styrelsen

    Ledamöter

    Anette Åkesson

    Representant bolagsstämma

    Johan Olsson Swanstein

    Sydvatten — Styrelsen

    Suppleanter

    Anette Åkesson

    Ombud bolagsstämma

    Kerstin Gustafsson

    Kustvattenkommittén 

    Ledamöter

    Gösta Sandgren

    Ombud bolagsstämma

    Lena Kello

    Kommunförbundet Skånes förbundsstämma

    Ombud bolagsstämma

    Johan Olsson Swanstein

    Familjen Helsingborg — Styrelsen

    Ledamöter

    Johan Olsson Swanstein

    Bjäre Kraft — Styrelsen

    Ledamöter

    Johan Olsson Swanstein

    Christer de la Motte
    Carl Lilliehöök

    Bjäre Kraft — Valberedning

    Ersättare

    Tony Ivarsson

    AV Media Skåne — Styrelsen

    Ersättare

    Susanne Jung

    Medelpunkten  — Direktionen

    Ledamöter

    Ulf Jiewertz

    Kommuninvest  — Bolagsstämma

    Ombud

    Johan Olsson Swanstein

    Ersättare

    Kerstin Gustafsson

    Kommunassurans  — Bolagsstämma

    Ombud

    Johan Olsson Swanstein

    Skånes Luftvårdsförbund  — Förbundsstämma

    Ombud

    Håkan Hagström

    Lantmäteriförrättningar

    God Man

    Håkan Hagström

    Stiftelsen — Fam. Holmbergs donationsfond

    Ledamöter 

    Benkt Ragnarsson

    Johan Wulffs donationsfond

    Ledamöter 

    Birgitta Abelin

    Nils Rubin & Alfred Johanssons samfond

    Ledamöter

    Tony Ivarsson — sammankallande

    Stiftelsen Båstad Tennis

    Ledamöter 

    Claes Wastensson

    Tappade uppkopplingen